اوتیسم در دخترها

آن چه که باید درباره اوتیسم در دختران ، بدانیم

دختر اتیسمی
برخی از علائم اوتیسم شامل رفتارهای تکراری ، مشکل در کنترل حرکت و تمایل به جلوگیری از تماس چشمی است

احتمال این که پزشک ها اوتیسم را در دخترها نادیده بگیرند یا نادرست تشخیص دهند وجود دارد. اوتیسم در پسرها شایع تر است. دخترهای بزرگتر که اوتیسم خفیفتری دارند ، ممکن است علائم خود را پنهان کنند و برای “سازگاری” با همسن های خود تلاش زیادی کنند. تشخیص زودهنگام می تواند به دخترهای مبتلا به اوتیسم کمک کند تا حمایت شوند ، بنابراین شناخت علائم اوتیسم بسیار مهم است.

اوتیسم یک وضعیت رشدی است که توانایی فرد را در برقراری ارتباط و تعامل با دیگران تحت تأثیر قرار می دهد. البته علائم بین افراد ، متفاوت است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تخمین می زند که در هر 59 کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم است.

آنها همچنین تخمین می زنند که پسرها ” چهار برابر بیشتر از دخترها ” مبتلا به اوتیسم هستند. احتمال این که پزشک ها اوتیسم را در دخترها تشخیص ندهند زیاد است. زیرا ممکن است که آن ها از نظر سنتی ، علائم فرد مبتلا به اوتیسم را نداشته باشند. یا این که علائم خود را از دیگران پنهان می کند.

علائم اوتیسم در دخترها

علائم اوتیسم برای پسرها و دخترها یکسان است. احتمالا مردم از وجود بیشتر این علائم در دخترها غافل می شوند. هر فرد متفاوت است و علائم بین آن ها هم متفاوت است.

اوتیسم طیف گسترده ای از علائم را پوشش می دهد. بهترین اصطلاحی که می توان استفاده کرد ، اختلال طیف اوتیسم (ASD) است.

بسیاری از کودکان اوتیسمی در تعامل و ارتباطات اجتماعی با مشکل روبرو هستند. برخی از نمونه های علائم رایج عبارتند از:

– تا 12 ماهگی به صدا زدن نامشان واکنشی نشان نمی دهند.

– ترجیح می دهند که کسی آن ها را بغل یا نوازش نکند.

– دستورالعمل ها را دنبال نمی کنند.

– به چیزی که شخص دیگری به آن اشاره می کند ، نگاه نمی کنند.

– مهارت های خاصی را از دست می دهند. مثلا کلماتی که قبلاً می توانستند استفاده کنند را دیگر نمی توانند.

– برای توضیح در مورد آنچه می خواهند یا نیاز دارند ، دچار مشکل می شوند.

– نمی توانند احساس دیگران را درک کنند.

– از تماس چشمی خودداری می کنند.

سایر خصوصیات مهم رفتار اوتیسمی روال دائم و انجام کارهای مکرر است. برخی از نمونه های رایج عبارتند از:

– در تطبیق با تغییرات روزمره مشکل دارند.

– وابستگی غیرمعمول به اشیاء یا اسباب بازی ها.

– به اطراف حرکت می کنند.

– صرف وقت زیادی برای انجام بعضی کارها.

– تکرار کلمات ، عبارات یا صداهای خاص.

– واکنش غیرمعمول به بوها ، سلیقه ها یا صداهای خاص.

– مشکلات حرکتی ، از جمله اختلال در حفظ تعادل.

بیشتر این علائم در دوران کودکی و اوایل کودکی بروز می کند. ممکن است نشود که همیشه آن ها را تشخیص داد. تا زمانی که کودک بزرگتر نشود علائم دیگر آشکار نمی شوند.

اتیسم دختر درمان
از آنجا که اوتیسم در پسرها شایع تر است ، ممکن است پزشک ها کمتر در جستجوی علائم اوتیسم در دخترها باشند.

چرا ممکن است دکترها نتوانند اوتیسم را در دخترها تشخیص دهند

اوتیسم در پسرها بیشتر از دخترها است. یعنی ممکن است والدین ، مراقبان و پزشک ها کمتر به دنبال علائم اوتیسم در دخترها باشند.

کلیشه های رفتاری معمولی زن و مرد می تواند باعث شود تشخیص علائم نادرست باشد. معمولا به طور طبیعی شخصیت دخترها را نسبت به پسرها آرامتر می دانند و همچنین به طور طبیعی دخترها به تنها بازی کردن علاقه دارند. در حالی که ، کمتر صحبت کردن و ترجیح دادن به تنها ماندن ، می تواند هر دو نشانه اوتیسم باشد.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی از علائم اوتیسم در پسرها شایع تر از دخترها است. به عنوان مثال ، رفتارهای تکراری و مشکل در کنترل حرکت اندام بدن می تواند بیشتر در پسرها اوتیسمی نسبت به دخترهای اوتیسمی ظاهر شود. این علائم در مقایسه با مشکلات ارتباطی یا معاشرت آسانتر است.

دخترها و پسرها ممکن است علائم اوتیسم متفاوتی داشته باشند. ممکن است دخترها علائم خود را پنهان کنند یا وقت و انرژی بیشتری را برای یادگیری هنجارهای اجتماعی بگذرانند. دخترهای اوتیسمی نیز بیشتر از پسرهای اوتیسمی قادر به ایجاد دوستی هستند. این می تواند بیماری اوتیسم را بپوشاند ، زیرا بسیاری از افراد مشکل معاشرت را یکی از علائم اصلی می دانند.

تشخیص نادرست اوتیسم یک مسئله سلامت روانی است. مسائل سلامت روانی همچنین می تواند در کنار اوتیسم وجود داشته باشند. اضطراب ، افسردگی و اختلالات شخصیتی همگی می توانند علائم مشترک با اوتیسم داشته باشند ، که ممکن است باعث تشخیص نادرست پزشک ها شود.

اوتیسم می تواند برای برخی از افراد استرس ایجاد کند. این می تواند منجر به رفتارهای متفاوت در دخترها و پسرها شود. بیشتر دخترها نسبت به استرس به گونه ای که ممکن است دیگران نتوانند فوراً متوجه شوند واکنش نشان می دهند ، مثلا در تنهایی به خود آسیب فیزیکی می رسانند. اما پسرها ممکن است طور دیگری به استرس واکنش نشان دهند – مثلاً عصبانی می شوند یا بد رفتاری می کنند. این رفتار قابل مشاهده تر است و تشخیص اوتیسم را راحت تر می کند.

ممکن است دخترها از خودآگاهی بیشتری برخوردار باشند و نسبت به ” تطابق ”  با جامعه آگاهی بیشتری داشته باشند. این می تواند به معنای آن باشد که آن ها می توانند علائم اوتیسم را در کودکی پنهان کنند.

در آخر می توان نتیجه گرفت که برای تشخیص اوتیسم دخترها باید دقت بیشتری داشت.

تشخیص به موقع میتواند تاثیر بسیار مثبتی در آینده کودکان داشته باشد.

Related Posts

Leave a comment