حافظه فعال چیست؟

حافظه فعال چیست؟

حافظه فعال ، توانایی واکنش به خاطرات گذشته و دستکاری داده های جدید در زمان حال است. پردازش خاطرات کوتاه مدت و استفاده از آن به ما امکان می دهد تا در زمان حال ، نسبت به اتفاقات واکنش نشان دهیم و همچنین حافظه فعال به ما امکان یادگیری می دهد.

 با استفاده از توانایی حافظه فعال می توانیم از اطلاعات گذشته در خواندن استفاده کنیم و کلماتی را که

اوتیسممی بینیم را بخوانیم.

این توانایی در واقع به ما اجازه می دهد تا ریاضیات ، پایتخت شهرها ، نام افسانه ها ، شماره تلفن ها ، آدرس ها و نام دوستان را به خاطر بسپاریم.

از آن اطلاعات برای پاسخ به سؤالات بر اساس آنچه می دانیم استفاده می کنیم و آن را در زمان حال بکار می گیریم.

 عملکردهای اجرایی به شدت وابسته به توجه هستند.

برای اینکه حافظه فعال در کارهای روزانه مورد استفاده قرار گیرد ، به چند مورد اصلی نیاز داریم. اگر مغزمان را یک مجموعه ای از حافظه ها در نظر بگیریم ، عناصر اصلی حافظه فعال را  توجه ، تمرکز ، حافظه شنوایی  ، حافظه بصری و حافظه مکانی تشکیل می دهند.

اگر تمام این موارد بالا را با هم مخلوط کنید ، حافظه فعال نامیده می شود که این توانایی می تواند برای حل هر مشکلی در هر موقعیتی استفاده شود.

شما می توانید ببینید که چگونه کودکان اختلال طیف اوتیسم که عناصر اساسی ، یعنی  توجه ، تمرکز ، پردازش شنوایی و پردازش بینایی برای آن ها عادی نیست ، برای استفاده درست و بجای اطلاعاتی که در حافطه دارند ، دچار مشکل می شوند. کودک مبتلا به اختلال پردازش احساسی ، با مشکلات عاطفی و اجتماعی نیز دست و پنجه نرم می کند. کودکی که نمی تواند با واقعیت های یک محیط جدید کنار باید ، به احتمال زیاد گوشه گیر می شود. همه این شرایط به طور بالقوه می تواند منجر به مشکل در حل مسئله شود.

کودکان در ارتباط با اطلاعات گذشته هر روز در حال رشد و یادگیری هستند. به عنوان مثال : ما برای این که کسی در را برایمان نگه دارد تا رد شویم ، تشکر می کنیم ، و این اتفاق فقط یک دفعه نمی افتد و هر بار تکرار می شود. با گذراندن روزها ، بچه ها این چیزها را می آموزند.

عادی سازی و رفع مشکل کودکی که با هر یک از عناصر اصلی مرتبط با حافظه فعال دست و پنجه نرم می کند ، آسان نیست. و کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم دچار مشکلاتی در حافظه فعال خود هستند.

با تمریناتی که متخصصان این حرفه انجام می دهند ، می توان نتایج خوبی در دوره های معین کسب کرد.

Related Posts

Leave a comment