نحوه ایجاد یک اتاق حواس برای کودک اوتیسمی

نحوه ایجاد یک اتاق حواس برای کودک اوتیسمی

نحوه ایجاد یک اتاق حواس برای کودک اوتیسمی

 

خیلی اوقات ، کودکان مبتلا به اوتیسم به انواع عواملی که حواس آن ها را تحریک کند پاسخ مثبت می دهند. اتاقهای حواس طیف وسیعی از تحریک کننده های حسی و آرامش را ارائه می دهند که می تواند برای نیازهای یک گروه یا برای یک فرد طراحی شود.

نکته کلیدی این است که به تجربیات حسی که فرزند شما بهتر به آن ها واکنش نشان می دهد را به طور موشکافانه (با دقت زیاد) ، شناسایی  کنید. محصولات و تکنیک های مناسب را برای تحریک این تجربه ها پیدا کنید و در اتاق حواس کودک از آن استفاده کنید.

چالش های حواس و اوتیسم

در سال 2013 ، معیارهای تشخیصی اوتیسم تغییر یافت که شامل "بیش فعالی یا کمبود واکنش نسبت به محرک های حواس یا علاقه غیرمعمول به حالت های حسی محیط است.

به عبارت دیگر ، اکثر افرادی که در طیف اوتیسم قرار دارند به محرک های حواس واکنش نشان می دهند یا بیش از حد واکنش نشان می دهند. بسیاری از افراد بسته به نوع محرک و میزان آن ، واکنش بیش از حد یا کم تر از حد معمول نشان می دهند.

هر دو شواهد و نتایج تحقیقات نشان می دهد که می توان از محرک های حواس به عنوان ابزاری برای کمک به افراد مبتلا به اوتیسم در (خود تنظیمی) یعنی مدیریت اضطراب ، استرس و انباشتگی احساساتشان استفاده کرد.

این تمرین ها همچنین می تواند به افراد مبتلا به اوتیسم کمک کند تا احساسات خود را متعادل کنند ، قدرت ذهن خود را بالا ببرند و حمله های ناشی از تحریک حواسشان مانند ، شنیدن موسیقی با صدای بلند ، نور چراغ های فلورسنت و بوهای قوی را مدیریت کنند.

درمانگران ادغام حواس ، که بیشتر آن ها متخصصان کاردرمانی هستند که دارای توانایی های آموزش مخصوص هستند ، از ابزارهای متنوعی برای ارائه تجربیات حسی مناسب برای افراد خاص استفاده می کنند. به عنوان مثال ، یک جلیقه وزنه دار می تواند به کودک مبتلا به اوتیسم کمک کند تا احساس تمرکز و محوریت بیشتری داشته باشد و این امر مشارکت در فعالیت های کلاس را برای وی آسانتر می کند.

اتاق حواس چیست؟

اتاق های حواس فضاهایی هستند که برای تجربیات حسی که به طور خاص برای کمک به افراد مبتلا به اوتیسم برای ایجاد احساس آرامش ، پشتیبانی و تمرکز آن ها اختصاص داده شده اند. این اتاق ها اغلب در مراکز کلینیکی از جمله مطب های کاردرمانی ، کلینیک های اوتیسم و مکانهای مسکونی برای افرادی که علائم شدیدتری از اوتیسم دارند ، یافت می شوند. برخی از آن ها بسیار مفصل هستند ، به عنوان مثال ، محیط های چند منظوره اسنوزلن ( https://www.snoezelen.info/ ) ، فضاهای پیشرفته ای هستند که نه تنها برای افراد مبتلا به اوتیسم بلکه برای افراد مبتلا به زوال عقل و سایر اختلالات در نظر گرفته شده است.

منابع حسی پیشرفته و گران قیمت ، در حالی که می توانند مؤثر باشند ، لزوما بهترین یا تنها راه مجهز کردن اتاق حواس نیستند.

با کمی خلاقیت و فکر می توان این ابراز مخصوص تحریک حواس ، مانند تاب یا مبل های خاص و بازی های مختلف را با قیمت کمتر ساخت.

 

 

 

سؤالاتی که باید قبل از ایجاد یک اتاق حواس از خود بپرسید

اگر کودک اوتیسمی شما احساس آرامش و تمرکز بیشتری در بعضی از حالات داشته باشند ، شما باید در ایجاد این محیط یا اتاق حواس به این نکته مهم توجه کنید.

  • فضای یا اتاق حواس شما در کجا قرار خواهد گرفت؟ اگر جای کافی برای ایجاد این فضا ندارید ، باید تعداد موارد این مجموعه را کاهش دهید. حتی یک چادر اسباب بازی به اندازه کافی بزرگ است که یک پناهگاه حسی برای فرزند شما فراهم کند.
  • بودجه شما چقدر است؟ قطعا با بودجه بیشتر فضای کامتری را می توانید فراهم کنید. اما این اصلا به این معنی نیست که با بودجه کم نتوانید این کار را انجام دهید.
  • هدف از ایجاد این اتاق چیست؟ آیا قرار است به شکل یک پناه گاه باشد و هر زمان که کودک حس نیاز کند به آن محیط برود؟ یا آیا قصد دارید از این فضا برای درمان ، تدریس یا سایر فعالیتها استفاده کنید؟
  • چه تجربیات حسی ای به فرزند شما کمک می کند؟ برای پاسخ به این سوال ، بهتر است با یک متخصص کاردرمانی که فرزند شما را به خوبی می شناسد مشورت کنید. برخی از کودکان دارای فعالیت های بدنی زیاد هستند و آن را ترجیح می دهند در حالی که بعضی دیگر محیطی آرام مثل یک چادر کوچک را ترجیح می دهند. برخی از آن ها به موسیقی جذب می شوند و برخی دیگر از صدای موسیقی آزرده می شوند.

 

واکنش کودک شما به محرکه ای مختلف حسی ، انتخاب های شما را برایتان مشخص خواهد کرد.

اتاق های حسی بدون ریسک ، سرگرم کننده و پتانسیل ایجاد تغییر مثبت در زندگی فرزند شما دارند.