رفع اختلال نارساخوانی در مرکز ترانه زندگی

رفع اختلال نارساخوانی در مرکز ترانه زندگی

 

نارساخوانی رشدی شایعترین اختلال زبان رشدی با منشأ عصبی در کودکان سنین مدرسه با  توانایی‌های حسی و هوش طبیعی است. تخمین زده شده از جمعیت سنین مدرسه مبتلا در سراسر جهان از 5 تا 17 سال متفاوت است و تخمین زده می‌شود که 80٪ از تمام افرادی که به نوعی اختلال یادگیری تشخیص داده شده‌اند، دچار نارساخوانی هستند (D’Mello & Gabrieli، 2018).

 

در نتیجه، نارساخوانی ممکن است یک اپیدمیولوژی در جامعه تلقی شود، جایی که مهارت‌های سوادآموزی بسیار مهم است. این اشکال نشان می‌دهد که چرا نارساخوانی توجه زیادی را به خود جلب کرده است و چرا درک ماهیت این اختلال زبان مهم است. نارساخوانی در مشکلات خواندن و نوشتن به زبان‌های مختلف آشکار می‌شود. اگرچه نارساخوانی بیش از 100 سال مورد مطالعه قرار گرفته است، شناسایی این ناتوانی خاص در خواندن، توضیح علل اساسی آن و در نتیجه، ارائه مداخله موثر برای متخصصان هنوز یک چالش است. درک مراحل رشد توانایی‌های کودکان در خواندن برای تشخیص این که در کدام مرحله از این مراحل، افت عملکرد مربوط به نارساخوانی رخ می‌دهد بسیار مهم است. همچنین دانستن نظریات مختلف در مورد این اختلال می تواند برای درمانگران راهگشا باشد.

گروه توانبخشی اختلالات یادگیری مرکز ترانه زندگی در تلاش است تا با کسب جدیدترین و به روزترین اطلاعات و روش‌های درمانی در سطح جهان، با انجام ارزیابی دقیق و همه‌جانبه، بهترین و مناسب‌ترین روش درمانی را متناسب با هر فرد تعیین و اجرا نماید.

 

  • لیلا بخشعلی زاده (آسیب‌شناس شناختی گفتار و زبان)
  • فرناز شیروانی (کاردرمانگر شناختی )