دستورالعمل برای حواس

دستورالعمل برای حواس

دستورالعمل برای حواس

دستورالعمل برای حواس گروهی از فعالیت هایی است که به طور اختصاصی برای کمک به توجه ، برانگیختگی و پاسخ های سازگار ، کودک به طور روزانه برنامه ریزی می شود. فعالیت ها بر اساس نیازهای آن کودک با پایه تئوری ادغام حواس انتخاب می شوند. این فعالیت ها به گونه ای طراحی شده اند که تأثیر مثبتی بر کودک بگذارد.

چگونه یک برنامه دستورالعمل حواس مناسب برای کودکان تهیه کنیم؟

وقتی پسر ما در سن 6 سالگی به اوتیسم مبتلا شد ، بسیاری از علائم در مورد رفتار و رشد او را طی سال ها درک کردیم.

از روز اول هشدار های زیادی در هر حواس هفتگانه (1- لامسه ، 2- بینایی ، 3- شنوایی ، 4- بویایی ، 5- چشایی ، 6- جنبشی ، 7- آگاهی از بدن) به چشم می خورد. در کل ، او کودکی حساس تر از حالت عادی بود. او با تغذیه از شیر مادر ، یبوست ، نفخ ، خواب ، سریع از خواب پریدن ، اضطراب شدید جدایی ، تاخیر در رشد اکثر مهارت ها ، حساسیت زیاد نسبت به نور و صداها  ، دست و پنجه نرم می کرد. حال شما یک تصیور ذهنی از او برای خودتان دارید.

حتی قبل از تشخیص رسمی اختلال اوتیسم ، فرزندمان تحت درمان های مختلفی که مربوط به مسائل پردازش حسی از جمله فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتاردرمانی است ، قرار گرفته بود.

در حالی که این روشهای درمانی به پیشرفت برخی از مهارتهای عقب مانده وی کمک می کردند ، حق بیمه ما همیشه پیش از این که شاهد پیشرفت واقعی در رفتار و تنظیم احساسات او باشیم تمام میشد. بنابراین از بیشتر این روش های درمانی صرف نظر کردیم تا واقعاً بتوانیم او را کمک کنیم.

وقتی پسر ما 5 ساله شد ، واقعاً خسته شده بودیم. رفتار او غیر قابل کنترل بود. ما درمورد چگونگی کمک به پسرمان دچار گمراهی شدیم.

از آنجا که ما شروع به تحقیقات بیشتر کردیم ، به فکر یک "دستورالعمل حواس" که والدین می توانند در خانه طراحی کنند ، افتادیم.

 

ما شروع به بررسی مناطقی کردیم که برای بعضی از حالات حسی پسرمان ممنوع بودند (از تاب بازی متنفر است ، نمی تواند سوار دوچرخه شود ، از جمعیت و شلوغی دوری می کند) و همچنین مشتاق به کار هایی مانند (قلقلک ، لمس فیزیکی ، سنگینی پتوها ، بالا و پایین شدن ، دنبال بازی) است.

به محض این که فهمیدیم پسر اوتیسمی ما فقط قلقلک و دنبال بازی و ... را دوست نداشته ، بلکه این فعالیت ها باعث می شود که او بتواند ، مغز خود را تنظیم کند. این مانند یک لامپ برای کمک به او در مغز ما روشن شد.

پسر ما دارای ترکیبی از پردازش حسی با فعالیت بالا و پردازش حسی با فعالیت پایین است که این نواسان ها به محیط پیرامون و عوامل دیگر ، بستگی دارد.

این که بتوان یک دستورالعمل حواس برای پسرمان که موقعیت خاصی دارد تهیه کرد. یک دنیای متفاوتی در راستای کمک به او برای این که بتواند توانای این را داشته باشد که خودش را آرام کند و آرامش بدست آورد ، تمرکز داشته باشد ، و رفتاز کلی خودش را تنظیم کند ، بوجود اورده است.

 "دستورالعمل حواس" چیست؟

دستورالعمل حواس یک "فهرست" فعالیت های بدنی و مکان هایی است که به صورت جداگانه برای یک کودک خاص در جهت تحریک حواس او طراحی میشود.

هدف این است که برای هر یک از کودکان خاص یک سطح "کاملا درست" از تحرکات حواس هفتگانه که در اول مقاله به آن ها اشاره شد پیدا کنیم.

یک برنامه دستورالعمل حواس خوب توسط یک متخصص کاردرمانی که در مراکز اوتیسم فعالییت میکنند ایجاد می شود ، و این برنامه باید توسط والدین کودک در محیط خانه هم اجرا شود.

هنگامی که فهرست دستورالعمل حواس فرزند خود را تهیه کردید ، می توانید فعالیت های مختلفی را برای ایجاد یک روال روزانه که کودک شما در طول روز تکرار می کند ، انتخاب کنید. یا می توانید از منوی رژیم غذایی حسی آن ها برای ایجاد "وعده های" فردی استفاده کنید ، که این کار به آنچه که کودک شما اشتیاق بیشتری به آن دارد نیز بستگی دارد.