تئوری ذهن

تئوری ذهن

تئوری ذهن

__

تئوری ذهن به توانایی درک خواسته ها ، اهداف و عقاید دیگران اشاره می کند و مهارتی است که در کودکانی با رشد طبیعی در سنین سه تا پنج سالگی پدیدار می شود.

ارتباط تئوری ذهن و اوتیسم:

تئوری ذهن در افراد مبتلا به اوتیسم دچار اختلال می شود. یکی از اولین آزمایش های تئوری ذهن ، آزمون باورغلط است که توسط "سایمون بورن کهن "و "یوتا فریت" طراحی شده است. در نسخه کلاسیک آزمون ، دختر بچه ای به نام سالی یک توپ را درون یک سبد قرار داده و برای پیاده روی به بیرون می رود. در حالی که او دور می شود، دختر کوچک دیگری به نام ان، توپ را از سبد بیرون می آورد و آن را درون جعبه قرار می دهد. وقتی سالی برمی گردد ، می خواهد با توپ بازی کند. از بچه ها سؤال پرسیده می شود ،که سالی کجا را به دنبال توپ خواهد گشت؟ کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند ، جواب می دهند "درون جعبه" ،آن ها نمی توانند تصور کنند که سالی ممکن است با یک باور غلط کارش را انجام دهد.

 

در سال 1985 ، بارون کوهن ، فریت و آلن لسلی گزارش دادند که کودکان مبتلا به اوتیسم مرتبا در تست "باور غلط" رد می شوند. كودكان مبتلا به سندرم داون ، با وجود داشتن ضریب هوشی كمتری نسبت به مبتلایان به اوتیسم ، در این آزمون قبول می شوند. محققان به این نتیجه رسیدند که اوتیسم منجر به تأخیر در پیشرفت تئوری ذهن می شود و افراد مبتلا به اوتیسم در درک حالت های فکری دیگران مشکل دارند.

 

طبق نطریه ی تکامل یافته ذهن ، هنوز محققان تاکید می کنند که تشخیص باور غلط از محیط امری مهم است که به زبان بستگی دارد و در افراد مبتلا به اوتیسم به طور عمیقی اسیب دیده است .

بعنوان مثال تعدادی از کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم می توانند آزمون " باور غلط " را قبول شوند .اما آنها با تئوری وظایف ذهن مشکل بیشتری خواهند داشت که به آنها اجازه نمی دهد یک مشکل را استدلال کنند. به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 2011 گزارش داد که جوانان بالغ بسیار باهوشی که مبتلا به اوتیسم هستند ، بر اساس استدلال اخلاقی تمایل به تغییر وزن و پی آمد آن ندارند.

 

یک مطالعه ردیابی چشم در سال 2009 نشان داد که بزرگسالان مبتلا به سندرم آسپرگر نسبت به افراد سالم تئوری ذهن متفاوتی دارند.

مطالعات دیگر که بر اساس بیولوژیکی انجام شده اند ، به اختلال تئوری ذهن در افراد مبتلا به اوتیسم اشاره کرده اند. تحقیقات زیادی نشان می دهد که جنبه های مختلف زبان برای ساختار تئوری ذهن با اهمیت است. که اینها شامل ارتباط در زمینه های اجتماعی است ، مانند مادر و فرزند یا در تعامل با همسالان ، دانش کلمات و مفاهیمی که به حالت های ذهنی و دستور زبان پیچیده اشاره دارد ، به ویژه ساختار جمله هایی که برای بیان حالات ذهنی بکار می روند.