بازی های نمادین در کودکان مبتلا به اتیسم

بازی های نمادین در کودکان مبتلا به اتیسم

بازی های نمادین در کودکان مبتلا به اوتیسم

 

کودکان مبتلا به اوتیسم در پرورش بازی های نمادین دشواری هایی دارند. در مقاله ی امروز نکات بیشتری می اموزید.

اوتیسم یک اختلال رفتاری عصبی است که ارتباط برقرار کردن و اجتماعی بودن با دیگران را دشوار می کند. ان ها دارای علایق محدود و رفتار های تکراری اند.

 در بسیاری از موارد این نشانه ها مانع پرورش بازی های نمادین در کودکان مبتلا به اوتیسم می شود.

بازی ها و نقش آفرینی می تواند به روند رشدی آن ها کمک کند. کودکان می توانند از طریق بازی های نمادین بسیاری از توانایی ها و مهارت ها را بیاموزند.

 

بازی نمادین چیست ؟

در بازی نمادین ، کودک نمایشنامه ای را می سازد که زندگی روزمره را شبیه سازی می کند یا بر پایه ی دانسته های او است مانند داستان ها فیلم ها و ... .

این بازی شامل استفاده از وسایل و نقش افرینی است. این کار می تواند آموخته های کودک درباره ی جهان را بازتاب دهد و اینکه کودکان با این بازی می توانند دانسته هایشان را توضیح دهند.

این نوع بازی یک بازی رایج در دوران کودکی است. بعلاوه بهترین روش برای کودکان است تا احساساتشان را بیان کنند و همچنین برای پرورش خلاقیت و قدرت تخیل کودکان ضروری و بسیار کارآمد است.

 

چگونه پرورش می یابد ؟

بچه ها بعد از سن یک سالگی دوست دارند وانمود کنند که چیزی یا شخص دیگری هستند و برای این کار شروع به استفاده از وسایل و اسباب بازی های ساده می کنند ، به عنوان مثال ، با استفاده از لیوان خالی وانمود به نوشیدن می کنند ، با استفاده از تلفن ، تلفن همراه و یا چیزی شبیه به گوشی تلفن وانمود به صحبت کردن می کنند و دیگر مثائل مشابه ... .

بعد از دو سالگی ، این اسباب بازی ها و وسایل را در کنار عروسک ها و افراد دیگر استفاده می کنند.آنها شروع به بازی کردن با نقش آفرینی می کنند ، معمولاً وانمود می کنند که معلم ، آتش نشان ، پزشک و غیره هستند.

با گذشت زمان ، آنها از قوه تخیل خود استفاده می کنند و شروع به بازی با انواع وسایل دیگر می کنند ، مثلا با استفاده از یک جعبه خالی ، وانمود می کنند که یک موشک است ، یا با استفاده از یک تکه چوب وانمود می کنند که یک چوب جادویی است.

تا سن چهار سالگی ، این نوع بازی ها کمی پیچیده تر می شود. بازی های آن ها با جزئیات بیشتر و شخصیت های بیشتر انجام می شود. خلاصه ، بازی های نمادین در سالهای اولیه کودکی شروع می شود و در سراسر دوران کودکی ادامه می یابند

                                                                                 بازی های نمادین در کودکان مبتلا به اوتیسم

 

همانطور که پیشتر گفته شد ، توانایی ساخت داستان با استفاده از قوه تخیل معمولاً از سن دو سالگی شروع می شود ، این توانایی ذاتی  به تدریج شکل می گیرد و در نهایت به یک تئوری ذهن کامل تبدیل می شود. اما متاسفانه این روند برای بیشتر کودکان مبتلا به اوتیسم اتفاق نمی افتد.

احتمال زیادی وجود دارد که کودکان مبتلا به اوتیسم ، برای پرورش قوه تخیل خود دچار مشکلاتی شوند و برای رسیدن کامل به این توانایی ذاتی به کمی کمک بیشتری نیاز دارند.

                                     برخی از راهکارهایی كه شما می توانید برای پروراندن و تحریک توانایی انجام بازی های نمادین در كودكان مبتلا به اوتیسم استفاده كنید

- به آنها بیاموزید که چگونه با وسایل بازی کنند. بگویید کاری که انجام می دهید را تقلید کنند.

- نقش آفرینی

- از آن ها بخواهید در اجرای یک نمایشنامه به شما کمک کنند

- به آنها بگویید که برای ساخت یک داستان به شما کمک کنند

 

کودکان مبتلا به اوتیسم می توانند توانایی در انجام بازی های نمادین را در خود پرورش دهند.

 از طریق بازی ها یا داستان ها به آن ها کمک کنید و پیشرفت در مهارت های اجتماعی آن ها را خواهید دید.