ادراک زمان در اختلال طیف اوتیسم

ادراک زمان در اختلال طیف اوتیسم

ادراک زمان در اختلال طیف اوتیسم

ادراک زمان در اختلال طیف اوتیسم بخشی از پیچیدگی این بیماری است. بسیاری از مبتلایان به اوتیسم ادراک زمان بهم ریخته یا ادراک زمان تأخیری را تجربه می کنند که این می تواند چالش هایی را برای تعامل و یادگیری مثائل اجتماعی به وجود آورد. فهم موضوع ادراک زمان در اختلال طیف اوتیسم می تواند به والدین و معلمان کمک کند تا روشهای بهتری برای برقراری ارتباط و آموزش کودکان مبتلا به اوتیسم ایجاد کنند.

 

بررسی ادراک زمان در اختلال طیف اوتیسم

ادراک زمان بخش مهمی از احساس آدم ها به محیط اطراف خود را تشکیل می دهد. در افراد مبتلا به اوتیسم ، کار پردازش گذر زمان با مشکل روبرو است و ممکن است واکنش کندی نسبت به اتفاقات محیط اطراف خود داشته باشند.

 

 

 

 

ادراک زمان چیست؟

ادراک زمان یعنی چگونگی تفسیر مغز انسان از گذر زمان . طبق تحقیقات موسسه تحقیقات مغزی UCLA ، مدارهای عصبی در مخچه ، غده های قاعده مغز و پوسته جلوی مغز مسئول درک زمان هستند ، مغز یک فرد سالم اطلاعات ورودی را بررسی می کند و میزان گذر زمان را اندازه می گیرد. در برخی شرایط عصبی مانند اوتیسم ، مفهوم زمان به نوعی تغییر می کند. کسی نمی داند که چرا افراد مبتلا به اوتیسم زمان را به طور دیگری درک می کنند ، اگرچه شواهد حاکی از اختلال عصبی در نواحی مغز است که زمان را اندازه گیری می کند.

 

 

 

 

تأخیر در پردازش

بسیاری از مبتلایان به اوتیسم تأخیر در پردازش محرک هایی مانند زمان را تجربه می کنند. ممکن است آن ها به زمان بیشتری برای درک حرف هایی که به آن ها زده می شود لازم داشته باشند. و همینطور در مورد حضور افراد و وسایل در محیط اطرافشان. بی مسئولیت و کناره گیر بنظر می رسند زیرا هنوز اطلاعاتی که به آن ها ارائه شده را پردازش نکرده اند. بعضی اوقات درک گذشتن ساعتها برایشان دشوار است. به عنوان مثال ، فردی که مبتلا به اوتیسم است ممکن است صبح یک عبارتی را بشنود و ساعت ها بعد ، این عبارت به طور کاملا بی ربط تکرار کند.

 

برخی از مبتلایان به اوتیسم می توانند ساعت ها با شدت بیش از حدی بر روی یک شی یا یک اتفاق خیره شوند و تمرکز کنند. این تمرکز شدید ممکن است مربوط به ادراک زمان در اختلال طیف اوتیسم باشد زیرا فرد متوجه گذر زمان نمی شود. در حالی که یک فرد عادی با تمرکز روی یک چیز به زودی خسته می شود.

ادراک زمان و یادگیری

در یک کلاس درس عادی ، مشکل ادراک زمان می تواند یادگیری در فردی که مبتلا به اوتیسم است را دشوار کند.

به دلیل موارد زیر ، موضوع ادراک زمان بر یادگیری این کودکان خاص تاثیر می گذارد.

  • تأخیر در شنیدن: برخی از متخصصان اوتیسم مانند ون دالن ، بر این باورند که مبتلایان به اوتیسم در پردازش آموزش های شفاهی مشکل دارند زیرا شنیدن کلمات ، درک محتوا آن ها و یافتن پاسخی مناسب ، به زمان بیشتری نیاز دارد.

 

  • تأخیر در واکنش به محیط اطراف: پردازش کند زمان و اطلاعات باعث می شود تا فرد مبتلا به اوتیسم درک و ارتباط با محیط اطرافش دشوارتر شود. گیجی و استرسی که از تجربیات جدید و تغییرات معمول پیش می آید ممکن است مربوط به پردازش اطلاعات جدید و گیج کننده ای که به فرد وارد می شود باشد.

 

بحث ادراک زمان باید هنگام تعامل با افراد مبتلا به اوتیسم مورد توجه قرار گیرد.

 

 نحوه برخورد با مبتلایان به اوتیسم ، با توجه به تفاوت آن ها در ادراک زمان

معلمان و والدین باید آموزش ها و روش های تدریس خود را طوری که دانش آموزان مبتلا به اوتیسم بتوانند درک کنند هماهنگ و تطبیق دهند.

نکات زیر می تواند به والدین و معلمان کمک کند تا با استفاده از ادراک زمان مناسب برای مبتلایان اوتیسم ، آموزش دهند:

 

  • فراهم کردن محیط یادگیری مخصوص و کارهای روزمره مشخص . در زندگی روزانه به مقدار زیادی پردازش اطلاعات و جزئیات نیاز است. فرد مبتلا به اوتیسم ممکن است انجام کارهای روزمره را ترجیح دهد و در برابر تغییرات مقاومت کند زیرا او به کارهای روزمره آشنا است و این کمک می کند تا آن کار ها را سریع تر و آسان تر پردازش کند.

 

  • از حس بینایی برای کمک به فرد مبتلا به اوتیسم در درک آموزش ها و برقراری ارتباط به جای تکیه کامل بر آموزش های شفاهی استفاده کنید.

 

  • وقتی فرد مبتلا به اوتیسم در حال گوش دادن و پاسخ دادن به اطلاعات شفاهی است ،کاملا صبور باشید و حرف او را قطع نکنید زیرا این می تواند پاسخی که آماده کرده است را از بین ببرد

 

  • جلسات یادگیری باید بدون هر گونه حواس پرتی اجرا شود و یک ساختار را با آموزش های کوتاه و مختصر دنبال کنید.

 

نتیجه گیری

افراد مبتلا به اوتیسم زمان را متفاوت از افراد معمولی درک می کنند و این می تواند مشکلات ارتباطی ایجاد کند. این مشکلات مانعی برای ارتباط و آموزش ایجاد نمی کنند. والدین و معلمان پس از به دست آوردن درک درستی از ادراک زمان در کودکان مبتلا به اوتیسم ، می توانند راههای مؤثر برای برقراری ارتباط با این عزیزان پیدا کنند.