خدمات مدرسه ترانه زندگی:

درمان :

بخش درمان ترانه زندگی پذیرای تمام کودکان دارای اختلالات عصبی-رشدی است. کودکانی که با علائم اختلال بیش فعالی، یادگیری، نقص توجه و مشابه آن درگیر هستند. در فرآیندهای درمانی با کودکانی مواجه شدیم که مستعد یادگیری بودند اما هیچ برنامه آموزشی مدون و یکپارچه برای آنها وجود نداشت. کودکانی که هر کدام از آنها جهانی زیبا و ناشناخته به روی ما باز کردند: کودکان طیف اتیسم.  علاقه تیم ترانه زندگی به درک این جهان های زیبا و یکتا قسمت مدرسه ترانه زندگی را با شعار "همراه با تو برای شناخت دنیای تو" ساخت.

ما در مدرسه ترانه زندگی به طراحی کتابی اختصاصی متناسب با نیاز ویژه هر کدام از این دانش‌آموزان می پردازیم. در ادامه با واحدهای آموزشی، درمانی و نگهداری ترانه زندگی بیشتر آشنا شوید.

اتاق ارزیابی :

در اتاق ارزیابی، درمانگر با هدف تشخیص و تعیین نوع مشکل، کودک را می پذیرد و با توجه به نوع مشکل هر کودک پروتکل درمانی وی را آماده خواهد کرد.

توانبخشی شناختی :

در بخش توانبخشی شناختی با تمریناتی که درمانگر برای کودک تعیین می کند کودک به مشکل پیش روی آمادگی لازم را پیدا می کند.

کاردرمانی :

در واحد کاردرمانی پس از ارزیابی حسی کودک با توجه به نوع آسیب سیستم عصبی درمانگر فعالیتی هدفمند در راستای استقلال فرد و یادگیری مهارت‌های مهارت های روزمره زندگی او تنظیم خواهد کرد.

اتاق گروهی :

در این اتاق با کار گروهی با رویکردهای متفاوت به تقویت مثبت اجتماعی پرداخته می شود.

گفتار درمانی :

 در واحد گفتار درمانی، درمانگر با تحریک حسی و تقلید حرکات صورت و همچنین درک کلمات، کودک را به سمت بیان هدایت می کند.

اتاق تاریک :

در اتاق تاریک چه حسی درمانگر با اقدام به تحریک حس بینایی و شنوایی به صورت همزمان فرایند عمل و عکس العمل را در کودک تقویت می کند

کلاس دست ورزی :

در کلاس دست ورزی، درمانگر با تقویت تصویر ذهنی دست ها توجه تمرکز و هماهنگی چشم و دست را ایجاد می‌کند

موسیقی درمانی :

در بخش موسیقی درمانی درمانگر با استفاده از ابزار آلات مختلف موسیقی اقدام به بالا بردن حساسیت شنیداری و درک ریتم در کودک می کند که این امر مستقیماً بر روی روند درمان کودک اثر می گذارد .

بخش آموزش :

در این بخش برنامه آموزشی فردی که از اهم اهداف مجموعه ترانه زندگیست توسط مربی کارآزموده و طبق برنامه اختصاصی ای که ارزیاب برای کودک تعیین کرده است انجام می‌شود. در واقع این برنامه، کتاب درسی و آموزشی اختصاصی هر کودک است که با دانش آموز دیگر متفاوت خواهد بود